Wynajem mieszkań z pośrednikiem i bez

Kiedy poszukujemy mieszkania na wynajem i przeglądamy różnorodne oferty na stronach z ogłoszeniami trafiamy zarówno na te, które wystawiają bezpośrednio ich właściciele, jak i pośrednicy nieruchomości, którzy zajmują się zarządzaniem wynajmem mieszkań. W tej sytuacji pojawia się wiele wątpliwości związanych z kwestiami wynajęcia mieszkania. Spore grono osób nie wie, czy lepiej będzie wynająć mieszkanie bezpośrednio od właściciela, czy może skorzystać z pośrednictwa firmy zarządzającej nieruchomościami. Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy, dlatego wybór powinien być dostosowany do naszych oczekiwań.

Jeżeli zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania bez pośrednictwa, wówczas musimy pamiętać o tym, że wielu właścicieli woli unikać zawierania umów i wynajmować mieszkanie „na czarno”. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że od najmu mieszkania są zobowiązani odprowadzać podatek, co nie do końca każdemu odpowiada. Ponadto zawierając umową obie strony posiadają zarówno prawa, jak i obowiązki z niej wynikające. Taka sytuacja może nie być korzystna dla nieuczciwych właścicieli mieszkań, którzy nie mają wobec nas czystych intencji. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to czy wynajmujemy mieszkanie, czy sam pokój, oprócz opłaty miesięcznej jesteśmy również zobowiązani do uiszczenia jednorazowej wpłaty, która nazywana jest kaucją. Opłata ta jest przeznaczana na ewentualne zniszczenia, które powstały w wyniku naszych działań. W sytuacji, kiedy takich zniszczeń nie ma, kaucja jest zwracana w momencie wyprowadzki. Jeżeli natomiast nie posiadamy umowy na najem, a właściciel mieszkania nie jest uczciwy, może dojść do sytuacji, kiedy nie zwróci nam on tej kwoty.

W przypadku podjęcia współpracy w agencją, dla której zarządzanie wynajmem mieszkań to chleb powszedni, możemy w pewnym sensie zabezpieczyć się przed wszelkimi sytuacjami, które spowodowałyby, że stalibyśmy się ofiarami oszustwa. W przypadku tej współpracy zawsze podpisywana jest umowa na najem, która jasno określa jego warunki. Ponadto z reguły to pośrednik załatwia za nas wszystkie formalności związane z mieszkaniem, w związku z czym niejednokrotnie nie musimy w ogóle kontaktować się z właścicielem. Pośrednik, oczywiście jeżeli tak wynika z zapisów umowy, załatwia za nasz wszelkie kwestie związane z naprawami, opłatami rachunków i szeregiem innych spraw, które wymagają od nas zaangażowania w codziennym życiu. Wynajem przez pośrednika jest droższy niż bezpośrednio od właściciela, ale również i dużo bardziej bezpieczny.