Młody pracownik czy stary wyjadacz?

młodzi pracownicy

Poszukiwanie pracownika jest bardzo trudnym i długim procesem, który nie tylko wymaga cierpliwości, ale również niezwykłego wyczucia w dostosowywaniu tej osoby do potrzeb naszej firmy. Czasami możemy zastanawiać się nad tym, czy warto zatrudnić kogoś, kto ma już szerokie doświadczenie, czy może lepiej postawić na kogoś, kto jest młody, lecz nieco brak mu prawdziwego doświadczenia? Przekonajmy się!

Młodzi to siła

Zatrudnianie młodych, perspektywicznych pracowników ma swoje wady, jak i zalety! Z jednej strony, gdy podejmujemy tę decyzję, liczymy na to, że mimo swojego pozornie młodego wieku, będzie on lub ona pełen zapału i otwarta na nowe doświadczenia i zdobywanie umiejętności, które później przekujemy w zysk naszej firmy. Nie można zapomnieć o tym, że zaoferuje on nową perspektywę na naszą działalność i to, co robimy na co dzień.

Czas i pieniądze

Z drugiej strony, możemy zastanawiać się nad tym, ile będziemy musieli włożyć pracy, aby wszystko nauczyć naszego nowego pracownika. Przecież teoria i praktyka to coś kompletnie innego! Tak naprawdę to nawet gdy pracownik ma skończone studia kierunkowe, to trudno od razu przekuć to na realne wyniki w pracy! Nie mamy nigdy pewności, że naprawdę będzie umiał zastosować to, czego się nauczył na wykładach, w momencie, gdy będzie zależeć nam na wysokich wynikach pracy!

rzesza pracowników

Dajmy szansę

Jednak nie powinniśmy całkowicie zamykać drzwi przed młodymi i pełnymi wigoru ludźmi! Niech nas nie dziwi, że będą oni doświadczeni w wielu innych, różnych kwestiach. Nie chodzi tylko o czyste umiejętności, ale również samodzielność czy sposób zarządzania czasem! Również praktyki mają spory wpływ na to, jak postrzega się nowego pracownika. Warto zwrócić na niego uwagę, gdy podjął taką próbę „prawdziwej pracy” w prawdziwym otoczeniu.Według nas nie warto stosować reguły wieku w rekrutacji.

pracownik w pracy

Podsumowanie

Czasami warto poświęcić się i zaryzykować w kwestii „douczenia” pracownika, który będzie mógł rosnąć i rozwijać się wraz z kolejnymi projektami firmy! Bez młodych będzie to znacznie cięższe, gdyż to oni dają nowe, świeże spojrzenie!