Kim są pośrednicy finansowi i na czym polega ich praca?

Kredyt hipoteczny to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy marzą o posiadaniu własnych czterech kątów, jednak nie mają możliwości zakupu domu czy mieszkania za gotówkę.

Ważne przepisy kredytowe

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto wcześniej zapoznać się z jego warunkami, a także zasięgnąć specjalistycznej wiedzy, dzięki której zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości co do tego typu zobowiązania. Warto też mieć na uwadze, że nieznajomość przepisów może mieć bardzo poważne konsekwencje. Z tego też względu koniecznie należy zapoznać się z przepisami prawa, warunkami zaciągnięcia kredytu hipotecznego i konsekwencjami niespłacania rat. Oczywiście wiedzę tę można zdobyć we własnym zakresie lub skorzystać z usług tzw. pośredników finansowych takich jak Expander.

Kim są pośrednicy finansowi?

Pośrednicy finansowi to osoby, które świadczą różnego typu usługi, które związane są z obrotem finansami. W przeważającej większości przypadków pośrednicy finansowi zajmują się zarówno doradztwem, jak i inwestycją posiadanych środków klienta. To także oni pośredniczą podczas starań o wszelkiego rodzaju pożyczki czy kredyty (w tym tez kredyty hipoteczne). Co więcej, wszystkie instytucje, które chcą świadczyć usługi z tego zakresu, zgodnie z prawem muszą widnieć w tzw. ewidencji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Jak zostać pośrednikiem finansowym?

By zostać pracownikiem instytucji doradczej, należy mieć stosowne uprawnienia np. dyplom ukończenia studiów magisterskich z zakresu ekonomii czy też prawa, lub posiadać specjalne potwierdzenie pozytywnego wyniku egzaminu przygotowanego przez KNF. Pośrednikiem finansowym może też zostać osoba, która jest maklerem papierów wartościowych, doradcą inwestycyjnym, czy też brokerem ubezpieczeniowym reasekuracyjnym. Jak widać, możliwości jest kilka. Zawód doradcy finansowego wymaga płynnego poruszania się w przepisach bankowych. Co więcej, osoby takie biegle obsługują np. kalkulatory finansowe, które w pierwszej kolejności wskazują, jakie są szanse otrzymania danego kredytu hipotecznego.

Idealny wybór

Najlepiej, kiedy wybrany doradca finansowy ma doświadczenie w pracy na tym stanowisku (zarówno w bankach, jak i w firmach sprzedających produkty finansowe). Wybór odpowiedniej, kompetentnej osoby (najlepiej poleconej przez kogoś znajomego) zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania kredytu. Im bardziej doświadczona osoba, tym tez mniej problemów podczas starania się o kredyt, ponieważ będzie ona w stanie profesjonalnie nam doradzić i wybrać najlepszą opcję kredytową.