Kiedy jest dobry czas na założenie firmy?

Wiele osób pracujących na etacie zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. O ile z formalnościami i dokumentami są w stanie sobie poradzić, to samo podjęcie decyzji o rezygnacji z obecnej pracy i przejściu „na swoje” spędza sen z powiek wielu osobom. Warto więc zadać sobie pytanie: kiedy jest odpowiedni czas na otworzenie firmy?

Własna firma to sporo wyrzeczeń – szczególnie na początku. Wiele osób jednak nie boi się ich. Niektórzy są nawet mocno podekscytowani tym, że wreszcie sami dla siebie mogą być szefami. Przeraża ich tylko jedna wizja – porzucenia dotychczasowej pracy i rozpoczęcia własnej przygody. Tym bardziej że dzisiejsza konkurencja na przeróżnych rynkach daje się we znaki i nierzadko jest po prostu bezlitosna.

Kiedy więc najlepiej rozpocząć zakładanie własnej firmy? Kiedy przejść na swoje?

Oto momenty, w których powinieneś to zrobić:

 kobieta która ma dość swojej pracy i jej szef

Nie możesz już wytrzymać w swojej dotychczasowej pracy

Jeśli od jakiegoś czasu rozważasz otwarcie firmy, a aktualna praca niemiłosiernie Cię denerwuje, odejdź z niej. Ale musisz być przekonany o tym, że otwierasz firmę. W innym wypadku czeka Cię niepewny los. Nie wiadomo bowiem, czy uda Ci się znaleźć pracę w sektorze, w którym teraz pracujesz i czy będzie to praca tak samo płatna.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w pełni przekonany o tym, że otworzysz swój biznes, nie odchodź na razie z pracy. A jeśli jesteś przekonany – nie aplikuj do kolejnej, z której i tak za jakiś czas się zwolnisz.

 pieniądze w monetach

Masz pieniądze na otwarcie biznesu

No właśnie. Czynnik finansowy jest tutaj kluczowy. Jeśli posiadasz kapitał, który umożliwi Ci otwarcie firmy – otwórz ją. Bardzo niewskazane jest zadłużanie się na początku swojej biznesowej drogi, a więc w czasie, kiedy stoimy na niepewnym gruncie i nie wiemy, jak potoczą się nasze losy. Może bowiem skończyć się tak, ze biznes nie będzie prosperował tak, jak sobie to wyobrażaliśmy, i zamiast zysków zacznie przynosić straty. Wtedy nie dość, że musimy dokładać do interesu, to dodatkowo jesteśmy zobligowani do spłacania kredytu.