Jak inwestować w waluty, by na nich zarabiać?

Kursy walut stale ulegają zmianom. Czy inwestowanie w nie to dobry pomysł? Mimo ciągłych skoków, waluty to sprawdzony sposób na zarabianie – trzeba jednak poznać kilka podstawowych zasad i zależności, by inwestycja przyniosła zyski. 

Na czym polega inwestowanie w waluty? 

Inwestowanie w waluty to jeden z coraz częściej wybieranych sposobów na pozyskanie finansowych korzyści. Nie wymaga sporych nakładów finansowych, a może przynieść znaczne zyski. Na czym polega ten rodzaj inwestycji?
Inwestory w walutę wykorzystują dynamikę rynku walutowego, by na niej zarobić. Uważnie śledzą kursy walut i decydują się na wymianę walut, kiedy kurs idzie po ich myśli. Decydują się np. na wymianę złotówek na euro, żeby potem, w strategicznym momencie, sprzedać euro i zyskać większą sumę niż wyłożona w złotówkach. Na spekulacjach finansowych zarabiają także osoby pracujące zagranicą i osiągające dochód w obcej walucie. Jeśli zdecydują się na wypłatę w złotówkach w odpowiednim momencie, mogą zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki.

Kurs waluty Euro. Źródło: Dobrykantor

W jakie waluty inwestować? 

Jednym w najważniejszych pytań, które musi zadać sobie każdy inwestor walutowy, jest wybór waluty. Skąd wiedzieć, która będzie najlepsza, by osiągnąć zysk?
Odpowiedź na to pytanie wymaga codziennego śledzenia kursu i dostrzegania pewnych tendencji. Trzeba zaobserwować moment, w którym kurs waluty spada i wtedy zdecydować się na zakup, a następnie sprzedać ją kiedy cena wzrośnie. Warto mieć świadomość, że kursy walut nie zmieniają się drastycznie z dnia na dzień, czasem na dobrą passę trzeba będzie poczekać kilka-kilkanaście miesięcy – w tym rodzaju inwestycji cierpliwości i czujność to klucz do sukcesu.

Gdzie tanio kupić walutę? 

Nie tylko wybór waluty decyduje o powodzeniu inwestycji. Równie istotną kwestią jest pośrednik – to, gdzie kupiona i sprzedana zostanie waluta, może w znaczny sposób wpłynąć na wysokość zysku.

Najlepszym miejscem na wymianę waluty jest internetowy kantor. Ten nakłada na inwestora najmniejszą opłatę na wymianę waluty, tzw. spread walutowy. Co więcej wymiana walut online, za pośrednictwem kantora, jest możliwa od ręki – przy szybko zmieniającym się kursie każda godzina potrafi mieć znacznie. Lepiej unikać wymiany za pośrednictwem banku. Przelewy zagraniczne z zagranicznego na polskie konto czy na odwrót również ryzykują stratą znaczniej części gotówki. Spread nakładany przez bank często osiąga nawet ponad 7%. Internetowy kantor to możliwość szybkiej reakcji i przede wszystkim niskie opłaty za zakup i sprzedaż walut.